
Класификация (Mozena, 2002):
I стадий (възпалителен). Характеризира се с наличие на еритем и болка, когато се прилага натиск върху латералната част на нокътя.
II стадий (абсцес):
IIа - Болката се увеличава, има оток, еритем и хиперестезия. Може да се наблюдава серозна ексудация и инфекция. Латералната нокътната гънка е над нивото на нокътната плочка с по-малко от 3 мм.
IIb Хипертрофичната латерална нокътна гънка е над нивото на нокътната плочка с повече от 3 мм.
III стадий - Симптомите се влошават, гранулационна тъкан и хронична хипертрофия на гънките. Гранулационната или хипертрофичната тъкан покрива до голяма степен нокътната плочка.
Етап IV Тежка хронична деформация на нокътя, двустранните латерални гънки и дисталната гънка. Разликата между етапи III и IV е дисталната хипертрофия.
Лечението е нехирургично и хирургично.
Нехирургичното лечение е показано в ранния стадий на заболяването. Състои се в парциална ъглова резекция (т. нар. slant back процедура). При неуспех от нея е необходимо хирургично лечение.
То зависи от стадия на заболяването и се извършва с местна анестезия. В началните стадии включва дебридмент на нарушената граница на нокътя, операциите Suppan I и Winograd, с или без парциална матриксектомия. В напредналите стадии на заболяването може да се наложи премахване цялата нокътна плочка с тотална матриксектомия. Пероралният прием на антибиотици е опция в случаите с инфекция.
Лечението е завършено, когато нокътя е израснал, отрязан е в права линия и не много ниско, за да не може отново да врастне.
Д-р Галин ГАНЧЕВ
За преглед и лечение:
Медицински център Матев
гр. Стара Загора
ул.: Цар Иван Асен 115
тел.: 0700 14010
+ 359 888 395 060