Д-р Галин ГАНЧЕВ - хирург

КОРЕМНА ХИРУРГИЯ / ОНКОХИРУРГИЯ / КОЛОПРОКТОЛОГИЯ / ДЕРМАТОХИРУРГИЯ

вторник, 9 юни 2020 г.

Врастнал нокът - онихокриптоза (unguis incarnatus, onychocryptosis)


Онихокриптозата е патологично състояние на нокътния апарат, при което нокътния ръб враства в околните меки тъкани, предизвиквайки болка и възпаление. Среща се по-често при мъже (62%), отколкото при жени (38%). Засяга най-често палеца на крака, но може да засегне всеки от пръстите. Фибулния канал се засяга по-често от тибиалния канал в съотношение 2:1. Причини за състоянието са закръглено изрязване на ноктите, използване на неподходящи инструменти или онихофагия (гризане на ноктите). Други условия, благоприятстващи състоянието, са хиперхидроза (повишено изпотяване), носене на неподходящи обувки, травма, биомеханични изменения, патологична кривина на нокътната плочка, наднормено тегло и др.

Класификация (Mozena, 2002):

I стадий (възпалителен). Характеризира се с наличие на еритем и болка, когато се прилага натиск върху латералната част на нокътя.

II стадий (абсцес):

IIа - Болката се увеличава, има оток, еритем и хиперестезия. Може да се наблюдава серозна ексудация и инфекция. Латералната нокътната гънка е над нивото на нокътната плочка с по-малко от 3 мм.
IIb Хипертрофичната латерална нокътна гънка е над нивото на нокътната плочка с повече от 3 мм.
III стадий - Симптомите се влошават, гранулационна тъкан и хронична хипертрофия на гънките. Гранулационната или хипертрофичната тъкан покрива до голяма степен нокътната плочка.
Етап IV Тежка хронична деформация на нокътя, двустранните латерални гънки и дисталната гънка. Разликата между етапи III и IV е дисталната хипертрофия.
Лечението е нехирургично и хирургично.
Нехирургичното лечение е показано в ранния стадий на заболяването. Състои се в парциална ъглова резекция (т. нар. slant back процедура). При неуспех от нея е необходимо хирургично лечение.
То зависи от стадия на заболяването и се извършва с местна анестезия. В началните стадии включва дебридмент на нарушената граница на нокътя, операциите Suppan I и Winograd, с или без парциална матриксектомия. В напредналите стадии на заболяването може да се наложи премахване цялата нокътна плочка с тотална матриксектомия. Пероралният прием на антибиотици е опция в случаите с инфекция.
Лечението е завършено, когато нокътя е израснал, отрязан е в права линия и не много ниско, за да не може отново да врастне.

Д-р Галин ГАНЧЕВ
За преглед и лечение:
Медицински център Матев
гр. Стара Загора
ул.: Цар Иван Асен 115
тел.: 0700 14010
+ 359 888 395 060